Sv.Juraj Patrón Skautov 24.4
O jeho živote však vieme veľmi málo, lebo zachované životopisy sa skladajú z legiend bez historickej hodnoty. Jestvujú však historické dokumenty, ktoré nám umožňujú urobiť si aspoň približnú predstavu o jeho živote. Narodil sa v 3. storočí v Kapadócii, dnešné Turecko. Staré životopisy hovoria, že jeho matka bola Kapadóčanka, kým otec bol Peržan. Juraj bol už od detstva vychovaný po kresťansky. Juraj bol vojakom rímskeho cisára Diokleciána. V roku 298, keď cisár požiadal všetkých vojakov, aby uctievali rímskych bohov, opustil Juraj armádu. Neskôr, keď Dioklecián celkom zakázal vyznávať kresťanstvo, Juraj sa postavil pred cisára, aby obhajoval svojich kresťanských bratov. Pravde podobne to bol práve Juraj. Ktorý verejne roztrhal edikt proti kresťanstvu. Za tento bezočiví čin bol mučený a nakoniec sťatý, podstúpil mučenícku smrť. Juraj bol pochovaný v Lydde. Jeho hrob sa čoskoro po jeho smrti stal cieľom pútnikov a miestom zázračných udalostí. Už v období cisára Konštantína Veľkého vznikla pri Jurajovom hrobe cintorínska bazilika, ktorej zvyšky sa zachovali dodnes. Uctievanie sv. Juraja sa rozšírilo na kresťanskom Východe už vo štvrtom a piatom storočí, a to nielen v Palestíne, Sýrii, Gruzínsku a Arménsku, ale aj v Egypte a Etiópii. Neskôr preniklo aj do iných krajín. Počnúc 6. Storočí sa stretávame s úctou k sv. Jurajovi i na kresťanskom Západe: V Itálii, Galii a Británii. V týchto a v iných krajinách vzniklo na svätcovu počesť veľa kostolov, bolo po ňom pomenovaných veľa miest a obcí a jeho meno patrilo medzi najrozšírenejšie krstné mená.
Storočia po Jurajovej smrti sa stala veľmi populárnou legenda o Jurajovi a drakovi. Hoci je to iba legenda, príbeh charakterizuje skutočného Juraja, ktorý udatne bojoval proti zlu.
Juraj a drak
Podľa legendy jedno kráľovstvo sužoval drak. Drak sa dal uspokojiť len mäsom z dvoch jahniatok, a to každý deň. Keď už v kráľovstve nebolo viac jahniatok, bol kráľ nútený obetovať ľudí. Každý deň kráľ vyberal obete žrebom, až jedného dňa padol lós na jeho dcéru. Ale Juraj draka napadol a skrotiac ho, viedol ho na princezninom opasku. Potom ľuďom povedal, že ak uveria v Ježiša a dajú sa pokrstiť, zbaví ich draka nadobro. Každý súhlasil. Juraj draka zabil a 15 000 ľudí sa dalo pokrstiť. Za odmenu Juraj nechcel nič, len aby kráľ udržiaval v kráľovstve kostoly, ctil si kňazov a preukazoval súcit k chudobným. V bitke pri Agincourte v roku 1415 vyhlásil kráľ Henrich V. Juraja za patróna Anglicka. Juraj je v mnohých krajinách stále uctievaný ako jeden zo štrnástich svätých pomocníkov.
Sv. Juraj je patrónom nie len skautov ale aj kováčov, sedliakov, roľníkov, pocestných a vojakov . V minulosti ho uctievali ako svojho patróna predovšetkým kresťanskí rytieri.
Rytieri sv. Juraja
Rád bol založený uhorským kráľom Karolom I. Róbertom z Anjou. Rád bol založený na podobných princípoch ako templársky alebo rád johanitov. Mal chrániť kráľovstvo pred neveriacimi pohanmi a mal ochraňovať katolícku vieru. ochrana sa mala realizovať predovšetkým dodržiavaním cirkevných prikázaní, rešpektovaním cirkevných sviatkov a modlením. Založenie rádu schválili aj ostrihomský arcibiskup a diecézni biskupi spolu s opátmi a inými kňazmi. Žiaľ o osude rádu rytierov sv. Juraja, ako aj o jeho aktivitách a personálnom obsadení sa zachovali len veľmi skromné údaje. Z obdobia vlády Karola I. Róberta (1308 - 1342) sú známe len mená 15 rytierov, no z doby vlády jeho syna Ľudovíta Veľkého (1342 - 1382) je to už 87 rytierov. Zaujímavo sa v súčasnosti zavŕšili aj osudy starého uhorského rádu sv. Juraja, ktorý bol v r. 1992 "znovuoživený", pričom jeho sídlo sa stal starobylý Vyšehrad (Visegrád).